آنچه اصل است، از دیده پنهان است. آنتوان دوسنت اگزوپری

"مو" را ژن ها سفید می کنند نه آسیاب

شنبه 14 آذر‌ماه سال 1388 ساعت 11:01 ب.ظ

 

"مو" را ژن ها سفید می کنند نه آسیاب.

 


نتایج یک تحقیق نشان می دهد سفید شدن موها بیش از آنکه ناشی از سبک زندگی و عواملی مانند استرس باشد، ناشی از ویژگی های ژنتیک افراد است.
به گزارش بی بی سی، دانشمندان با بررسی 200 خواهر دو قلوی 59 تا 81 ساله دانمارکی به این نتیجه رسیده اند. دانشمندان در تحقیقات خود متوجه شدند که میزان سفید شدن موها در خواهران دوقلویی که ویژگی های ژنتیکی مشابهی دارند تقریبا همانند است.
در دوقلوهایی که از لحاظ ژنتیک شباهت چندانی به هم ندارند، میزان سفید شدن موها کاملا متفاوت است. در این تحقیق همچنین درباره کم پشت شدن و عقب نشینی موها هم تحقیق شده و دانشمندان به این نتیجه رسیدند که این دو خاصیت هم به ژنتیک افراد بستگی دارد.
با این حال در تحقیق اخیر تاکید شده است که کم پشت بودن موها در بالای سر، با محیط زندگی و سبک زندگی افراد ارتباط مستقیم دارد. دکتر دیوید گان، که سرپرستی تیم تحقیقاتی را به عهده داشته است می گوید: در رابطه با سفید شدن موها با توجه به نظریه های زیادی که در این زمینه وجود دارد، تحقیق های علمی کمی انجام شده است.
او می افزاید: این تحقیق به ما دلیل برجسته ای می دهد که چرا موی زنان سفید می شود و این فرضیه را مطرح می کند که سبک و محیط زندگی نقش مهمی در سفید شدن موها ندارد.
پیش تر دانشمندان این فرضیه را مطرح می کردند که سفید شدن موها با سبک زندگی افراد ارتباط مستقیمی دارد و عوامل محیطی مانند استرس بر سفید شدن موها تا ثیر زیادی دارد.


منبع: همشهری آنلاین.

 

iqp6mx3prc3j4d4zwuq.mp3" loop="-1">